بست دوزی یا ثابت دوزی

یکی از دوخت های بنیادی پرکاربرد در سوزندوزی، بست دوزی یا ثابت دوزی می باشد. برای اجرای این دوخت، ابتدا نخ ضخيمي را (دمسه ۶ لا و یا قیطان نازک) در طول طرح روي پارچه؛ مي خوابانيم. سپس به وسيله سوزن و نخ همرنگ يا رنگ ديگري با فاصله كم  و يكنواخت روي آن را بست های عمودی می دوزیم. پس از اجرای یک ردیف از دوخت بست، دوباره همان کار یعنی خواباندن نخ ۶ لای دمسه و بست زدن را تکرار می کنیم تا تمام طرح پر شود. البته باید توجه داشته باشیم که بست ها در ردیف اول دارای فاصله مساوی می باشند ولی در ردیف های بعدی و بعدی معمولا درست زیر هم قرار نمی گیرند و در فاصله میان بست های هر ردیف، بست های جدید؛ دوخته می شود.

بست دوزی یا ثابت دوزی- نفیسه علی کیا امیری

کاربرد این دوخت علاوه بر پر کردن فضاهای مختلف از هر طرحی، به صورت یک خط از طرح ها نیز قابل اجرا می باشد. و از آنجا که سعی می شود تا نخ اصلی به کمک بست روی پارچه و در مکان طرح، ثابت بماند، به اين دوخت ثابت دوزي هم مي گويند.

در تصویر زیر نمونه ای از بست دوزی یا ثابت دوزی را می بینید که توسط خانم سیده نفیسه  علی کیا امیری از آموزشگاه شب افروز، بر روی طرحی از یک خانه قارچی؛ سوزندوزی شده است. تصاویر بیشتری از این سوزندوزی زیبا را می توانید با کلیک بر روی کلمه نشانی بیابید.

بست دوزی یا ثابت دوزی- نفیسه علی کیا امیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *